"εκπαίδευση & θέατρο"

"Μικρές Σκηνές ...καθημερινής βίας"

ένα ΘεατροΠαιδαγωγικό πρόγραμμα για την κοινωνική ενσωμάτωση

με τις τεχνικές του Θεάτρου Φόρουμ για σχολεία

σε συνεργασία με τη Διεθνή Αμνηστία & το Κέντρο Τεχνών ΩΣΜΩΣΗ

πληρ. 2103576046, didanpep@sch.gr

Συντονιστής: Νίκος Γκόβας, Υπεύθυνος Πολιτιστικών Θεμάτων Ανατ. Αττικής (μέχρι 1-7-2014)

ΒΙΒΛΙΑ (κατεβάστε δωρεάν!)

"Θεατροπαιδαγωγικά Προγράμματα με Τεχνικές Θεάτρου Φόρουμ"

Νίκος Γκόβας, Χριστίνα Ζώνιου (επιμ.)

ISBN 978-960-98466-9-1 & 978-960-99721-0-9 Αθήνα 2011 Σελ.88

Κατεβάστε δωρεάν & διαβάστε όλο το βιβλίο εδώ!

(παραγγελίες σε έντυπη μορφή στο 2106541600)

"From spectators to spect-actors:using forum theatre to explore global citizenship"

A resource booklet for teachers, youth workers and facilitators

Kent and the Wider World / a Commonwork project

Κατεβάστε δωρεάν & διαβάστε όλο το βιβλίο εδώ!

Ένα διαδραστικό θεατρικό δρώμενο βασισμένο σε αληθινή ιστορία στην οποία οι μαθητές καλούνται να πάρουν μέρος και να προτείνουν δική τους διέξοδο στα προβλήματα.

Το θέμα:

Καθημερινά, άνθρωποι αποφασίζουν να εγκαταλείψουν τα σπίτια τους, την κοινότητά τους και τη χώρα τους. Κάποιοι φεύγουν από φόβο για τη ζωή τους ή τη ζωή των οικείων τους. Άλλοι φεύγουν επειδή τους εξανάγκασαν η κοινωνική ή η οικονομική τους κατάσταση. Ένα από τα πιο σημαντικά δικαιώματα που είναι κοινό σε όλους τους πρόσφυγες, τους αιτούντες άσυλο, τους μετανάστες και σε αυτούς που εκτοπίζονται στο εσωτερικό της χώρας τους είναι το δικαίωμα στην ελευθερία από διακρίσεις και σε μια αξιοπρεπή ζωή.

Το σενάριο:

Η παράσταση διαδραματίζεται σε μια πολυκατοικία της Κυψέλης, με θέμα τις διακρίσεις προς τους μετανάστες και τα προβλήματα που ανακύπτουν από την αντιμετώπιση των μεταναστών από το ελληνικό κράτος και την ελληνική κοινωνία, μέσα από τη ματιά μιας νέας, εν δυνάμει ενεργού πολίτη, που έρχεται αντιμέτωπη με τις προκαταλήψεις του περιβάλλοντός της, στην οικογένεια και στη γειτονιά.

Το δρώμενο & η παρέμβαση των μαθητών:

Η Θεατροπαιδαγωγική Ομάδα επισκέπτεται το σχολείο και μετά από μια σειρά απλών θεατρικών ασκήσεων-τεχνικών (αυτοσχεδιασμοί, ανίχνευση σκέψης, ανακριτική καρέκλα κ.α) παρουσιάζει ένα αυτοσχέδιο δρώμενο βασισμένο στο παραπάνω σενάριο. Ο «διαμεσολαβητής» (joker)  παρεμβαίνει στη δράση και ζητάει από τους μαθητές να προτείνουν λύσεις και παραλλαγές της ιστορίας παίρνοντας τη θέση ενός από τους ήρωες της ιστορίας.

Οργάνωση: Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατ. Αττικής

didanpep@sch.gr

Σχολική χρονιά 2010-2011

Υλοποίηση: «θεατροπαιδαγωγική ομάδα ΘτΚ»

Επινόηση-Δημιουργία: «θεατροπαιδαγωγική ομάδα ΘτΚ»

της Διεθνούς Αμνηστίας και της Ώσμωσης

Διοργάνωση - Δραματουργία Μελίνα Πλαστή:
Εμψύχωση –
Σκηνοθεσία: Χριστίνα Ζώνιου

Εμψύχωση: Νάγια Μποέμη:
Υπεύθυνη διοργάνωσης: Δήμητρα Πασχαλίδου
Υπεύθυνη διοργάνωσης - Ήχος: Γιάννα Παπαδοπούλου

Σκηνικά: Φραντσέσκο  Μορέττι
Φωτογραφίες: Νικόλας Κομίνης

Οι ηθοποιοί της Ακτιβιστικής  Ομάδας ΘτΚ (αλφαβητική σειρά):

Νατάσα Αβρά, Αλέξανδρος Γκόμεζ, Βασίλης Κατσανάκης, Κατερίνα Καλογερά, Μαρία - Άρτεμις Κολλινιάτη, Βασίλης Κορολής, Ράνια Λαγού, Κλαούντια Λούκατσελ, Μαρία Μάμαλη, Πέπη Μαργιόλη, Γιάννα Παπαδοπούλου Δήμητρα Ρωμανού, Αλίνα Σαπρανίδου, Σοφία Τσαγδή, Ναντίνα Τσέκερη

Πρώτες παρουσιάσεις: 2ο Athens Fringe Festival, Ιούνιος 2010 και 15ο Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ, Ιούλιος 2010.

Οργάνωση: Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής - Πολιτιστικά Θέματα

Συνεργασία: ΩΣΜΩΣΗ – Κέντρο Τεχνών και Διαπολιτισμικής Αγωγής, Διεθνής Αμνηστία-Ελληνικό Τμήμα

Στήριξη: Γ.Γ. Νέας Γενιάς

Σχολεία στο πρόγραμμα:

12ο Γυμνάσιο Αχαρνών, φωτογραφίες... εδώ!

3ο Γυμνάσιο Γέρακα, φωτογραφίες...εδώ!

1ο Γυμνάσιο Αυλώνα

Σύντομο ημερολόγιο: