ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΝΑΤ. ΑΤΤΙΚΗΣ 2009-2010

didanpep@sch.gr / 2103576046

 

ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ 2009-2010

Τα παρακάτω 50 διηγήματα γράφτηκαν από μαθητές Γυμνασίων στο πλαίσιο του προγράμματος "Λογοτεχνικό Εργαστήριο: οι μαθητές γράφουν! 2010"

Κάντε κλικ στα ονόματα για να διαβάσετε τα έργα των μαθητών

 

Βραβεία από τη Λογοτεχνική Επιτροπή:

(αλφαβητικά)

Ξυδιά Θεανώ, Μουσικό Πειραματικό Γυμνάσιο Παλλήνης, "Η Κυρά Της Λίμνης"

Σταματοπούλου Σοφία & Χαραλάμπους Αναστασία, Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα, "Το κουαρτέτο του ασανσέρ"

Στάμου Ανδριανή, Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα, "Ένας άδειος κόσμος"

 

Ειδική Διάκριση από την Παιδαγωγική Ομάδα:

(αλφαβητικά)

Αγγέλου Ραχήλ, Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο Παλλήνης, "Καλλιτεχνικά νέα"

Δημητριάδης Κωνσταντίνος 2ο Γυμνάσιο Βάρης, "Το φανάρι στο τέλος του δρόμου"

Καλογερόπουλος Απόστολος, Παπαζεύκου Αλεξάνδρα, Καρούσος Νίκολας, Σλουσάρεβα Νικόλ,  St. Lawrence College (Γυμνάσιο), "Σχέση πέρα από το θάνατο"

Καρβούνη Δέσποινα, Πιτόγλου Χριστίνα, Θεοδωρίδη Φαίδρα, Καλυβιανάκη Μελίνα, St. Lawrence College (Γυμνάσιο), "Παιχνίδια του μυαλού"

Κεφαλίδη Χριστίνα, Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα, "Ο πρώτος έρωτας"

Λέκκα Ευαγγελία 1ο Γυμνάσιο Αυλώνα, "Ο χορός της ζωής μιας πρίμα μπαλαρίνας"

Πέτρου Αθανάσιος, 1ο Γυμνάσιο Λαυρίου, "Αν το ήξερα"

Τσιάκμα- Βίλλεμεν Ιόλη, Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο Παλλήνης, "Αδερφική εμπιστοσύνη"

 

Έπαινοι Συμμετοχής από την Παιδαγωγική Ομάδα:

1ο Γυμνάσιο Αυλώνα

Καρεμανάι Άντζελα "Μαθαίνοντας"

Νικολαΐδη Δήμητρα   "Oπτασία"

 

3ο Γυμνάσιο Αχαρνών

Παπαδοπούλου Ειρήνη "Η υιοθετημένη κοπέλα"

Τσελαρίδου Στεφανία "Άννα"

 

4ο Γυμνάσιο Αχαρνών

Αρχοντάκη Ελευθερία & Γάσπαρη Μαρία "Ταξίδια με τη χρονομηχανή"

Δρακούλη Μαρία "Μάγισσα με κινητό"

Καραφίλης Στράτος "Το αχανές ταξίδι"

Κετσετζίδης Χρήστος "Στο νησί της Αντιγόνης"

Λάζαρη Κατερίνα "Παράξενη Ιστορία"

 

10ο Γυμνάσιο Αχαρνών

Αγκριθαράκη Ειρήνη-Φανουρία, Βελέντζα Δέσποινα, Καλύβα Ευαγγελία "Η Βαβυλωνία που δεν υπήρχε"

 

12ο Γυμνάσιο Αχαρνών

Δημοπούλου Κατερίνα "Ο παράδεισος"

Λιούρη ΕυαγγελίαΠανωρέα "Αγάπη και λογική"

Μαυρίδου Βερόνικα "Η αγάπη πονάει"

 

2ο Γυμνάσιο Βάρης

Γκοβάτσου Δέσποινα "Μια ιστορία ξεδιπλώνεται τυχαία"

Ζαφειρίου Κατερίνα "Λούση, η λαθρεπιβάτισσα"

 

2ο Γυμνάσιο Γέρακα

Αλεξανδρή Χρυσούλα "Η Παραμυθοχώρα"

Αναστασίου Χριστίνα " Ένα αναπάντεχο γράμμα"

Βαβανού Δέσποινα "Μέσα από τα μάτια του"

Βασιλείου Ισμήνη "Η μαύρη γάτα"

Τσιμπινού Ευαγγελία "Μια δυσάρεστη εμπειρία"

Τσιτσίρη Γεωργία "Ο Οικορούλης"

Φραγκιά Ελπίδα "Η κοινωνική απόρριψη"

 

Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα

Γιαννίκα Μαρία "Το μυστικό της Αναμπέλ"

Κώτσια Μάρθα "Κι εγώ να σφυρίζω!"

Μπουλή Μαρία, Κοτσάνη Μελίτα "Το μυστικό της Ρόουζ"

Νικολάκη-Σίμου Είρηνα "Σ έναν άλλο κόσμο"

 

Γυμνάσιο Κερατέας

Μπηλιώνα Γεωργία "Θέληση για ζωή"

 

Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο Παλλήνης

Αλεξέλη Στέλλα "Βόλτα Νυχτερινή"

Αουαντάλλα Βασίλης "Στίγματα ψυχής"

Αρβανιτοπούλου Ιωάννα "Γλυκιά ανάμνηση"

Βιντζηλαίος Κίμωνας "Nέκυια"

Δήμου Εύη "Στέλλα"

Ευθυμίου Παναγιώτης "Ο οικολόγος βασιλιάς"

Ζήκου Βαρβάρα "Ένας ονειρικός κόσμος"

Κωνσταντακοπούλου Διονυσία & Λεβειδιώτη Αθηνά "Η αγάπη"

Κοπανάκη Ελένη "Νύχτα δίχως έλεος"

Μαργέτη Κατερίνα  "ΟΧΙ   στον πόλεμο"

Μπουρέκα Ειρήνη "Ημέρες Πολέμου"

Φράγκος Στέφανος "Αναζήτηση οικοπέδου"