ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Πρόγραμμα "εκπαίδευση & χορός"

ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ & ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΑΣ

"χόρεψέ το!"

Συντονιστής: Νίκος Γκόβας υπεύθυνος Πολιτιστικών Θεμάτων (μέχρι 1-7-2014)

Πληρ. 2103576046, didanpep@sch.gr

 

 

Κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ οι μαθητές  παρουσιάζουν τα έργα τους, xορογραφίες & χοροθεατρικές συνθέσεις,

Το Φεστιβάλ δεν έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα.

Δίνονται Έπαινοι Συμμετοχής και "Βραβεία-Ειδικές διακρίσεις κοινού"  από τους συμμετέχοντες ως προς 

α) τη σύνθεση (εισαγωγή, μέρη, ανάπτυξη, θέμα, ρυθμός χρήση χώρου/χρόνου, ομαδικότητα),

β) την ερμηνεία (εκτέλεση, ψυχική συμμετοχή, τεχνική), γ) πρωτοτυπία, δ) απόδοση θέματος

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το πρόγραμμα "εκπαίδευση & χορός" αποσκοπεί στο να διερευνήσει τις παιδαγωγικές διαστάσεις και τις εκπαιδευτικές δυνατότητες του χορού στην τυπική εκπαίδευση και να δώσει τη δυνατότητα σε μαθητές να εκφράσουν συλλογικά απόψεις, ιδέες και συναισθήματα δημιουργώντας χορογραφίες & χοροθεατρικές συνθέσεις.

Στα πλαίσια του προγράμματος οργανώνονται επιμορφωτικά σεμινάρια-εργαστήρια, το Μαθητικό Φεστιβάλ Χορογραφίας "χόρεψέ το!", εκπαιδευτικές ανταλλαγές κ.α.

Το Πρόγραμμα λειτουργεί στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατ. Αττικής - Πολιτιστικά Θέματα από το σχολικό έτος 2009-2010 ως δίκτυο συνεργασίας σχολείων, μαθητών και εκπαιδευτικών.

 

Οι εκπαιδευτικοί των σχολείων που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα-δίκτυο αποτελούν την Παιδαγωγική Ομάδα του Προγράμματος. Το Πρόγραμμα συνεργάζεται με επαγγελματίες χορευτές - παιδαγωγούς με πείρα στην εμψύχωση νεανικών ομάδων ως συμβούλους.

 

Το ΦΕΣΤΙΒΑΛ " χόρεψέ το!

Το Φεστιβάλ δεν έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα.

Δίνονται Έπαινοι Συμμετοχής και "Βραβεία-Ειδικές διακρίσεις κοινού" ως προς 

α) τη σύνθεση (εισαγωγή, μέρη, ανάπτυξη, θέμα, ρυθμός χρήση χώρου/χρόνου, ομαδικότητα),

β) την ερμηνεία (εκτέλεση, ψυχική συμμετοχή, τεχνική),

γ) πρωτοτυπία,

δ) απόδοση θέματος

 

Το Φεστιβάλ 2010 δεν έχει ενιαίο θέμα, αλλά κάθε χορογραφική σύνθεση-παράσταση οφείλει να έχει ένα τίτλο. Οι μαθητές μπορούν να αντλήσουν έμπνευση από κείμενα (ποιητικό ή πεζό λόγο), παράδοση (παραμύθια, θρύλους), πίνακες ζωγραφικής, γλυπτά, πρόσωπα, καθημερινή ζωή, φωτογραφίες, βίντεο, άρθρα εφημερίδων, επικαιρότητα κ.α.

 

Οι συνθέσεις πρέπει να είναι ομαδικές, δηλαδή να παίρνουν μέρος τουλάχιστον 3 άτομα και μπορούν να χρησιμοποιούν οποιοδήποτε είδος /στυλ/φόρμα χορού και μουσικής. Στην τελική παράσταση μπορεί να χρησιμοποιηθεί κείμενο (λόγος), εικόνα (φωτογραφία ή βίντεο), μουσική, τραγούδι, σκηνικά, κοστούμια.

 

Η διάρκεια κάθε χορογραφικής σύνθεσης ορίζεται από 3 έως 6 λεπτά.

Κάθε σχολείο μπορεί να πάρει μέρος με περισσότερες από μία ομάδες αλλά κάθε ομάδα θα παρουσιάσει μια μόνο αυτοτελή σύνθεση-χορογραφία.

 

Συντονιστής του Προγράμματος: Νίκος Γκόβας υπεύθυνος Πολιτιστικών Θεμάτων (μέχρι 1-7-2014)

Πληρ. 2103576046, didanpep@sch.gr

 

 

Το 5ο Φεστιβάλ "χόρεψέ το! 2014"

 

10-11/4/ & 9/5/2014

Παίρνουν μέρος 59 Ομάδες Σύγχρονου Χορού από 44 Γυμνάσια-Λύκεια (24 Γυμνάσια  & 20 Λύκεια) με συνολικά 678 μαθητές -μαθήτριες (372 από Γυμνάσια και 306 από Λύκεια)

 

9/5/2014!! (μετάθεση ημερομηνίας) στο Θέατρο Μουσικού Σχολείου Παλλήνης: Ώρα άφιξης 08:30-09.15πμ. Ώρα έναρξης : 09:30πμ Ώρα λήξης και αναχώρηση: 12:30

1ο Γενικό Λύκειο Γέρακα, 2ο Γενικό Λύκειο Γέρακα, Γενικό Λύκειο Ι. Μ. Παναγιωτόπουλου (2 Ομάδες Χορού), 1ο Γενικό Λύκειο Ραφήνας (2 Ομάδες Χορού), Γυμνάσιο Αγίου Στεφάνου (2 Ομάδες Χορού), Γυμνάσιο Ανθούσας, 2ο Γυμνάσιο Γέρακα (2 Ομάδες Χορού), Γυμνάσιο Ελληνογερμανική Αγωγή, Γυμνάσιο Κερατέας, Γυμνάσιο Μαραθώνα, 1ο Γυμνάσιο Μαρκοπούλου, 1ο Γυμνάσιο Νέας Μάκρης, Γυμνάσιο Ραφήνας, Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο Παλλήνης, Καλλιτεχνικό Λύκειο Γέρακα
10/4/2014 στο «Χολιδιο» Γυμναστήριο Δήμου Αχαρνών: Γενικό Λύκειο Αγίου Στεφάνου, Γενικό Λύκειο Αυλώνα (2 Ομάδες Χορού), 3ο Γενικό Λύκειο Αχαρνών, 6ο Γενικό Λύκειο Αχαρνών, Γενικό Λύκειο Διονύσου, Γενικό Λύκειο Εκπαιδευτική Αναγέννηση, Γενικό Λύκειο Θρακομακεδόνων, Γυμνάσιο Άνοιξης, 11ο Γυμνάσιο Αχαρνών, 12ο Γυμνάσιο Αχαρνών (2 Ομάδες Χορού), Γυμνάσιο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Αχαρνών (2 Ομάδες Χορού), Γυμνάσιο Δροσιάς, Γυμνάσιο Εκπαιδευτική Αναγέννηση, Γυμνάσιο  Θρακομακεδόνων (2 Ομάδες Χορού), Γυμνάσιο Καλάμου, Γυμνάσιο Κρυονερίου (2 Ομάδες Χορού), Γυμνάσιο Ώθηση

11/4/2014 στο Θέατρο του Μουσικού Σχολείου Παλλήνης: 1ο Γενικό Λύκειο Αρτέμιδος (2 Ομάδες Χορού), Γενικό Λύκειο Καλλίπολης, 2ο Γενικό Λύκειο Καλυβίων, 3ο Γενικό Λύκειο Κορωπίου (2 Ομάδες Χορού), Γενικό Λύκειο Μαραθώνα, 1ο Γενικό Λύκειο Μαρκοπούλου,Γενικό Λύκειο Νέας Μάκρης, Γυμνάσιο Κουβαρά, Γυμνάσιο Νέα Γενιά Ζηρίδη (2 Ομάδες Χορού), 2ο Γυμνάσιο Νέας Μάκρης (2 Ομάδες Χορού), Γυμνάσιο Πικερμίου (2 Ομάδες Χορού), ΕΠΑΛ Κορωπίου 1 (2 Ομάδες Χορού)

 

-------------------------------------------------------------------------------------

Το 4ο Φεστιβάλ "χόρεψέ το! 2013"

22-23-24 Απριλίου 2013 στο Θέατρο του Μουσικού Σχολείου Παλλήνης, 09:00-13:30

Δείτε την Ανακοίνωση, η ΝΕΑ Φόρμα Αίτησης, Το Έντυπο 6α, η Αφίσα

 

ΠΗΡΑΝ ΜΕΡΟΣ:

53 χορευτικές ομάδες από 44 σχολεία (20 Λύκεια & 22 Γυμνάσια), 560 μαθήτριες-μαθητές (255 Λυκείων & 305 Γυμνασίων), 270 εκπαιδευτικοί και γονείς

 

Δείτε όλες τις συμμετοχές ..εδώ!

 

Ξεχώρισαν από τις 3 Επιτροπές Κοινού (2 μαθητών και 1 ενηλίκων)

η Ομάδα No limits του Λυκείου Καλλίπολης για τη χορογραφία We say no, you? (από 3 Επιτροπές Κοινού)

η Ομάδα born to dance του Λυκείου Μέας Μάκρης για τη χορογραφία Black deamons (από 2 Επιτροπές Κοινού)

η Ομάδα Self Disclosure του 1ου ΕΠΑΛ Αμαρουσίου για τη χορογραφία Childhood Memories (από 1 Επιτροπή Κοινού)

η Ομάδα Contradiction του ΕΠΑΛ Κρυονερίου για τη χορογραφία Street Violence (από 1 Επιτροπή Κοινού)

η Ομάδα Ladies΄ Gang του Λυκείου Ραφήνας για τη χορογραφία Woman΄s attitude (από 1 Επιτροπή Κοινού)

η Ομάδα 8.00 Μ.Μ. του Μουσικού Λυκείου Παλλήνης για τη χορογραφία Έξοδος κινδύνου (από 1 Επιτροπή Κοινού)

η Ομάδα  mayflies του 1ου Γυμνάσιου Παλλήνης για τη χορογραφία Ζήσε την κάθε στιγμή (από 1 Επιτροπή Κοινού)

η Ομάδα D.O.D του Γυμνασίου Άνοιξης για τη χορογραφία Girls vs. Boys (από 3 Επιτροπές Κοινού)

η Ομάδα Deadly Queens του 4ου Γυμνασίου Αχαρνών για τη χορογραφία Blue Diamonds (από 2 Επιτροπές Κοινού)

η Ομάδα Tms του 4ου Γυμνασίου Αχαρνών για τη χορογραφία School Steps  (από 1 Επιτροπή Κοινού)

η Ομάδα S.D του 3ου Γυμνασίου Αχαρνών για τη χορογραφία Περιμένοντας το Καλοκαίρι (από 2 Επιτροπές Κοινού)

η Ομάδα Mirrors του 9ου Γυμνασίου Αχαρνών για τη χορογραφία Εμείς και η πόλη μας , με το κεφάλι ψηλά (από 1 Επιτροπή Κοινού)

η Ομάδα  Black mania του Γυμνάσιου Δροσιάς για τη χορογραφία Bullying (από 1 Επιτροπή Κοινού)

Η ομάδα G & B του  2ου Γυμνασίου Γέρακα  για τη χορογραφία Η φιλία των δύο φύλων στην σημερινή εποχή (από 1 Επιτροπή Κοινού)

Η ομάδα H. S.  ( HOT  STEPS ) του  1ου Γυμνασίου Νέας Μάκρης  για τη χορογραφία Remote Control (από 2 Επιτροπές Κοινού)

Η ομάδα  Lucky Break Team του 2ου Γυμνασίου Νέας Μάκρης  για τη χορογραφία Ο κύκλος των συναισθημάτων (από 1 Επιτροπή Κοινού)

Η ομάδα Br.E.A.k  Crew του    Γυμνασίου Ελληνογερμανική Αγωγή  για τη χορογραφία Lets take a ..breakdance (από 2 Επιτροπές Κοινού)

Η ομάδα 7 senses  του   Γυμνασίου Αγίου Στεφάνου  για τη χορογραφία Lazy Day (από 2 Επιτροπές Κοινού)

Η ομάδα  Black Diamonds του Γυμνασίου Αγίου Στεφάνου  για τη χορογραφία Beautiful Nightmare (από 1 Επιτροπή Κοινού)

H Χοροθεατρική Ομάδα του 3ου Γυμνασίου Παλλήνης για τη χορογραφία-δρώμενο Θέση-Αντίθεση-Σύνθεση (από 1 Επιτροπή Κοινού)

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Το 3ο Φεστιβάλ "χόρεψέ το! 2012"

24-25 Απριλίου 2012

Πήραν μέρος 48 χορευτικές ομάδες από 38 Γυμνάσια-Λύκεια (31 Ομάδες Γυμνασίων & 17 Ομάδες Λυκείων). Συνολικά πήραν μέρος 548 μαθήτριες-μαθητές (342 μαθητές Γυμνασίων & 206 μαθητές Λυκείων)

Οι συμμετοχές των Γυμνασίων

Οι συμμετοχές των Λυκείων

 

ΕΝΤΥΠΟ ΑΙΤΗΣΗΣ...εδώ!

 

ΘΕΜΑ: Το Φεστιβάλ δεν έχει ενιαίο θέμα, αλλά κάθε χορογραφική σύνθεση-παράσταση οφείλει να έχει θέμα και τίτλο. Οι μαθητές μπορούν να αντλήσουν έμπνευση από κείμενα (ποιητικό ή πεζό λόγο), την παράδοση (παραμύθια, θρύλους), πίνακες ζωγραφικής, γλυπτά, πρόσωπα, καθημερινή ζωή, φωτογραφίες, βίντεο, άρθρα εφημερίδων, επικαιρότητα κ.α.

ΕΙΔΟΣ: Οι συνθέσεις πρέπει να είναι ομαδικές, δηλαδή να παίρνουν μέρος τουλάχιστον 3 άτομα και μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιοδήποτε είδος /στυλ/φόρμα σύγχρονου ή μοντέρνου χορού ( jazz, hip-hop, break, jive κ.α) καθώς και μουσικής. Στην τελική παράσταση μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί κείμενο (λόγος), εικόνα (φωτογραφία ή βίντεο), μουσική, τραγούδι, σκηνικά, κοστούμια.

Όροι συμμετοχής:

Α) Η διάρκεια κάθε χορογραφικής σύνθεσης ορίζεται έως 4,5 λεπτά.

Β) Κάθε σχολείο μπορεί να πάρει μέρος με 2 το πολύ ομάδες.

Γ) Κάθε ομάδα θα παρουσιάσει μια μόνο αυτοτελή σύνθεση-χορογραφία.

Δ) H μουσική ή το οπτικοακουστικό υλικό της παράστασης θα πρέπει να είναι γραμμένα σε αρχεία και να παραδοθούν στους οργανωτές ΠΡΙΝ το φεστιβάλ σε CD ήχου ή σε αρχείο ήχου για PC ή αρχείο mpeg ή pps

Ε) Κάθε Ομάδα θα πρέπει να ορίσει ένα μέλος το οποίο κατά το Φεστιβάλ θα χειρίζεται στην κονσόλα τον ήχο

 

Δεύτερη Ανακοίνωση...εδώ!

 

 

----------------------------------------------------------------------------------

Το 2ο Φεστιβάλ "χόρεψέ το! 4 Μαΐου 2011"

 

Πήραν μέρος 36 χορευτικές ομάδες

με 454 μαθητές και μαθήτριες

από 29  σχολεία (14 Γυμνάσια & 15 Λύκεια)

 της Ανατολ. Αττικής.

 

 

 

 

 

Συμμετοχές "Χόρεψέ το 2011" (αλφαβητική σειρά σχολείων)

Προσκαλεσμένες ομάδες:

·  ομάδα «Ουράνιο Τόξο» του ΕΕΕΕΚ Παμμακαρίστου Νέας Μάκρης, χορογραφία «Οι χρωματιστοί ιππότες» (Ειδικό Βραβείο κοινού)

·  Ομάδα «γυμναστικής & σύγχρονου χορού» του Λεοντείου Λυκείου Νέας Σμύρνης,  χορογραφία «Μονόλογοι από τη Γάζα» (Ειδικό Βραβείο κοινού)

·  ομάδα «Τα … χιουμοράκια» του 1ου ΕΠΑΛ Πειραιά, χορογραφία «Beak to break» (Ειδικό Βραβείο κοινού)

 

Γυμνάσια:

·  ομάδα «Fabulous Teens» του Γυμνασίου Αγίου Στεφάνου, χορογραφία «Special Olympics: Judo»

·  ομάδα «School Guys» του Γυμνασίου Αγίου Στεφάνου, χορογραφία «Η πιο ασυνήθιστη μέρα στο σχολείο»

·  ομάδα «O le le le super E» του 1ου Γυμνασίου Αυλώνα και Λυκείου Αυλώνα,χορογραφία «Χοροί του κόσμου: Αφρικάνικος χορός» (Ειδική διάκριση κοινού)

·  ομάδα «Εφιάλτες» του 4ου Γυμνασίου Αχαρνών, χορογραφία «Mirror Nightmares» (Βραβείο κοινού)

·  ομάδα «BHOTLB» του 12ου Γυμνασίου Αχαρνών,  χορογραφία «Mix Hip Hop» (Ειδική διάκριση κοινού)

·  ομάδα «Dancing Queens» του Γυμνασίου Δροσιάς,  χορογραφία «Συναρπαστική Αποκάλυψη»

·  ομάδα «The next generation» του Γυμνασίου Εκπαιδευτική Αναγέννηση,  χορογραφία «Αντιθέσεις»

·  ομάδα «Fly Lease Girls» του Γυμνασίου Εκπαιδευτική Αναγέννηση,  χορογραφία «Grease Musical»

·  ομάδα «Meddanses» του 2ου Γυμνασίου Καλυβίων,  χορογραφία «Μεσόγειος»

·  ομάδα «Οι ευνοούμενες του ήλιου» του Γυμνασίου Κερατέας, χορογραφία «Το όνειρο και ο εφιάλτης της Περσεφόνης»

·  ομάδα «www.telephonegirls.com» του Γυμνασίου Κρυονερίου, χορογραφία «This is the real dancing»

·  ομάδα «A.T.D του Γυμνασίου Κρυονερίου, χορογραφία «The Beat» (Βραβείο κοινού)

·  ομάδα «Έξοδος κινδύνου» του Μουσικού Γυμνασίου Παλλήνης,  χορογραφία «Ο χορός των χρωμάτων»

·  ομάδα «Τεσσάρες» του 1ου Γυμνασίου Νέας Μάκρης,  χορογραφία «Just enjoy it»

·  ομάδα «Stylish Dancers» του 1ου Γυμνασίου Νέας Μάκρης, χορογραφία «Uncommon dancing»

·  ομάδα «H.S.RAF του Γυμνασίου Ραφήνας, χορογραφία «The Big Bang» (Βραβείο κοινού)

·  ομάδα «Top 10» του 1ου Γυμνασίου Σκάλας Ωρωπού, χορογραφία «Freestyle- Breakdance»

·  ομάδα «Γεννημένοι από κασετόφωνο» του Α΄ Τοσίτσειου-Αρσάκειου Γυμνασίου Εκάλης,  χορογραφία «Μια καινούρια αρχή»

·  ομάδα «Ονειροψυθιριστές» του Α΄ Τοσίτσειου- Αρσάκειου Γυμνασίου Εκάλης,  χορογραφία «Όνειρα Γλυκά»

 

Λύκεια:

·  ομάδα «Χοροκατάσταση» του 1ου ΕΠΑ.Λ. Λαυρίου, χορογραφία «Latin Βήματα & RN’Β’ Καταστάσεις»

·  ομάδα «Contra Tempo vs Street Bombers» του Λυκείου Αρτέμιδος, χορογραφία «Κόντρα στη ρουτίνα» (Βραβείο κοινού)

·  ομάδα «Dancers of Difference» του Λυκείου Αρτέμιδος, χορογραφία «Αποδέχομαι τη διαφορετικότητα»

·  ομάδα «The soldiers of dance» του Λυκείου Αυλώνα, χορογραφία «Hip-hop»

·  ομάδα «G του 1ου Γενικού Λυκείου Κορωπίου, χορογραφία «Moulin Rouge» (Βραβείο κοινού)

·  ομάδα «Dreams vs Nightmares» του 3ου Γενικού Λυκείου Κορωπίου, χορογραφία «Τα ναρκωτικά» (Ειδική διάκριση κοινού)

·  ομάδα «F. Madness and the alien» του Λυκείου Μαραθώνα, χορογραφία «Teens Anger»

·  ομάδα «Χορευτικά Μονοπάτια» του Μουσικού Λυκείου Παλλήνης, χορογραφία «Δεν ΧΟΡάς πουθενά» (Βραβείο κοινού)

·  ομάδα «White shoes» του Λυκείου Νέα Γενιά Ζηρίδη, χορογραφία «Latin Fiesta»

·  ομάδα «51 Steps» του Γενικού Λυκείου Παιανίας, χορογραφία «Κρίσεις Αξιών» (Ειδική διάκριση κοινού)

·  ομάδα «N.I.B» του Λυκείου Παιανίας, χορογραφία «Γυναικείες Φυλακές»

·  ομάδα «Vamos Bailar» του 2ου Λυκείου Παλλήνης, χορογραφία «Χορεύοντας γινόμαστε ένα»

·  ομάδα «Party People» του Α΄ Τοσίτσειου- Αρσάκειου Λυκείου Εκάλης,  χορογραφία «Street Dance»

 

------------------------------------------------

Δράση: "Παρεμβάσεις χορογράφων στα σχολεία"

(αφίσα)

Η επί μέρους δράση «Το σώμα σε ρυθμό, αρμονία & κίνηση: Παρεμβάσεις χορογράφων στα σχολεία"

στηρίζει σχολεία με επαγγελματίες χορευτές.

Παιδαγωγική Ομάδα της δράσης "Παρεμβάσεις χορογράφων στα σχολεία" για το 2010-2011 οι εκπαιδευτικοί: Ιωάννα Αντωνίου, Παναγιώτης Δαραμάρας, Βόνη Βιθυνού, Μαρία Γεωργακούλια, Χαρίκλεια Γιαλιά, Ευγενία Γκορτσίλα, Κατερίνα Γούργουλη, Καίτη Ζηνέλη, Κλαίρη Μανουσάκη, Ζαχαρούλα Μαρκοπούλου, Αθηνά Τριβιζά, Βασιλική Τσούτση, Άννα Χρυσοφάκη

Σχολεία στη δράση: ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ, 2o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΥΒΙΩΝ, ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΡΥΟΝΕΡΙΟΥ, 3o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΛΛΗΝΗΣ 3, ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΑΦΗΝΑΣ, ΕΕΕΕΚ ΠΑΜΜΑΚΑΡΙΣΤΟΥ ΝΕΑΣ ΜΑΚΡΗΣ, ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ, ΛΥΚΕΙΟ ΚΕΡΑΤΕΑΣ, ΛΥΚΕΙΟ ΜΑΡΑΘΩΝΑ, 1o ΛΥΚΕΙΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ, 2o ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΛΛΗΝΗΣ

Οι χορογράφοι που θα υποστηρίξουν την Παιδαγωγική Ομάδα με παρεμβάσεις στα σχολεία είναι οι: Χαρά Κότσαλη, Κατερίνα Σπυροπούλου, Ιωάννα Χεϊτζάνογλου

Επιστημονικός σύμβουλος είναι η χορογράφος Αποστολία Παπαδαμάκη

Στήριξη: Γ.Γ. Νέας Γενιάς

 

Σύντομο ημερολόγιο2010-2011

4 Μαΐου 2011. 2ο Φεστιβάλ "Χόρεψέ το 2011!"

Οδηγίες, όροι συμμετοχής και έντυπο..εδώ!

13 Απριλίου 2011 Συνάντηση Καλλιτεχνικής Ομάδας

12 Μαρτίου 2011. Παρουσίαση προγράμματος σε ΔιΗμερίδα ΟΕΠΕΚ (Οργανισμός Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών)

8 Δεκεμβρίου 2010, Συνάντηση Παιδαγωγικής Ομάδας "Παρεμβάσεις Χορογράφων στα σχολεία"

4 Νοεμβρίου 2010: Συνάντηση Επιστημονικής-Συντονιστικής Επιτροπής

Κατά τη σχολική χρονιά 2010-2011 και κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας υπάρχει δυνατότητα στήριξης μικρού αριθμού χορευτικών ομάδων από επαγγελματίες χορευτές-χορογράφους.

Δηλώσεις συμμετοχής μέχρι 10 Νοεμβρίου 2010 στο 2103576046. Σε συνεργασία με Γ.Γ. Νέας Γενιάς.

Ανακοίνωση1 ..εδώ!

 

---------------------------------------------------------------

Το 1ο Φεστιβάλ "χόρεψέ το! 2010"

23 Ιουνίου 2010 μια βραδιά best of!

στο θέατρο του Ιδρύματος Κακογιάννη

Πήραν μέρος 9 χορευτικές Ομάδες.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΑΛΛΗΝΗΣ με το "Τζαζ χρώματα"

12ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΧΑΡΝΩΝ με το "Χορευτές του δρόμου"

ΛΥΚΕΙΟ ΜΑΡΑΘΩΝΑ με το "Lose control"

1ο ΛΥΚΕΙΟ ΤΟΣΙΤΣΕΙΟ-ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΕΚΑΛΗΣ με το "Whatever"

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΑΛΛΗΝΗΣ με το "Όνειρο"

ΛΥΚΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΑΛΛΗΝΗΣ με το "Μπέρδε-weay"

ΛΥΚΕΙΟ ΑΥΛΩΝΑ & 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΥΛΩΝΑ με το "Ο καθένας μας είναι μια γη"

ΛΥΚΕΙΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ με το "Ονειρεύομαι ...άρα υπάρχω - από την ασκητική του Ν. Καζαντζάκη"

ΛΥΚΕΙΟ ΚΕΡΑΤΕΑΣ με το "Νύχτες καλοκαιριού"

 

Καλλιτεχνική επιμέλεια Αποστολία Παπαδαμάκη

Συντονισμός Νίκος Γκόβας

 

29 Απριλίου 2010 στο Μουσικό Σχολείο Παλλήνης

Πήραν μέρος 158 μαθητές-μαθήτριες

από 22 Ομάδες Σύγχρονου Χορού

από 16 Γυμνάσια-Λύκεια

Στο Φεστιβάλ δόθηκαν "Βραβεία & Ειδικές διακρίσεις κοινού"

  • Οι "Fantastic Team" από το 12ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΧΑΡΝΩΝ με το "Ρυθμικές κινήσεις"

  • Οι "Girls in progress" από το 12ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΧΑΡΝΩΝ με το "Ανταγωνισμός"

  • Οι "D.L.B." από το 12ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΧΑΡΝΩΝ με το "Χορευτές του δρόμου" (ΒΡΑΒΕΙΟ Κοινού)

  • Οι "All stars" από το 12ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΧΑΡΝΩΝ με το "Δύναμη"

  • Οι "Tempting guys!" από το 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ με το "Κάντε πανικό!" (ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ κοινού)

  • Οι "Backstreet Girls" από το 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΣ ΜΑΚΡΗΣ με το "Strastruck"

  • Οι "Tiptop girls" από το 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΣ ΜΑΚΡΗΣ με το "The clocks"

  • Οι "Χρώματα" από  ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΑΛΛΗΝΗΣ με το "Τζαζ χρώματα" (ΒΡΑΒΕΙΟ Κοινού)

  • Οι "Γαλανές νεράιδες" από το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΑΛΛΗΝΗΣ με το "Όνειρο" (ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ κοινού)

  • Οι "Moonwalkers" από το 2ο ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΥΒΙΩΝ με το "Peace on Erath" (ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ κοινού)

  • Οι "Μαγικά Βήματα2010" από το ΛΥΚΕΙΟ ΚΕΡΑΤΕΑΣ με το "Νύχτες καλοκαιριού" (ΒΡΑΒΕΙΟ Κοινού)

  • Οι "QuickZombies" από το ΛΥΚΕΙΟ ΜΑΡΑΘΩΝΑ με το "Σχέσεις εφήβων"

  • Οι "Silver mist" από το ΛΥΚΕΙΟ ΜΑΡΑΘΩΝΑ με το "Lose control" (ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ κοινού)

  • Οι "Ballet Street" από το ΛΥΚΕΙΟ ΝΕΑΣ ΜΑΚΡΗΣ με το "Worlds apart becoming one" (ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ Κοινού)

  • Οι «DvsA (Devils vs Angels)» από το 1ο ΛΥΚΕΙΟ ΤΟΣΙΤΣΕΙΟ-ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΕΚΑΛΗΣ με το "Whatever" (ΒΡΑΒΕΙΟ Κοινού)

  • Οι «'Oνειρα και ελπίδες» από το 1ο ΕΠΑΛ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ με το "Επικίνδυνα παιχνίδια"

  • Οι "Xοροκατάσταση" από το 1ο ΕΠΑΛ ΛΑΥΡΙΟΥ με το "Αγγίζοντας το παρελθόν" (ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ κοινού)

  • Οι “funky monkeys” από το ΛΥΚΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΑΛΛΗΝΗΣ με το "Μπέρδε-weay" (ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ κοινού)

  • Οι «No Body Is Perfect» από το ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΓΕΡΑΚΑ με το "Αντιγόνη, χωρίς επιστροφή" (ΒΡΑΒΕΙΟ Κοινού)

  • Οι «Οκτώ» από το ΛΥΚΕΙΟ  ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΓΕΡΑΚΑ με το "Τα κορίτσια συναντήθηκαν" (ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ Κοινού)

  • Η "Ομάδα χορού Αυλώνα" από τα ΛΥΚΕΙΟ ΑΥΛΩΝΑ & 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΥΛΩΝΑ με το "Ο καθένας μας είναι μια γη" (ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ Κοινού)

  • Η "Ομάδα Γυμναστικής" από το  ΛΥΚΕΙΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ με το "Ονειρεύομαι ...άρα υπάρχω - από την ασκητική του Ν. Καζαντζάκη" (ΒΡΑΒΕΙΟ Κοινού)

 

Το Φεστιβάλ "χόρεψέ το! 2010" στόχο έχει να δώσει την ευκαιρία σε μαθητές να εκφραστούν μέσα από την κίνηση δημιουργώντας ομαδικές χορογραφίες και χοροθεατρικές συνθέσεις πάνω σε θέματα που τους απασχολούν.

 

Το Φεστιβάλ 2010 δεν έχει ενιαίο θέμα, αλλά κάθε χορογραφική σύνθεση-παράσταση οφείλει να έχει ένα τίτλο. Οι μαθητές μπορούν να αντλήσουν έμπνευση από κείμενα (ποιητικό ή πεζό λόγο), παράδοση (παραμύθια, θρύλους), πίνακες ζωγραφικής, γλυπτά, πρόσωπα, καθημερινή ζωή, φωτογραφίες, βίντεο, άρθρα εφημερίδων, επικαιρότητα κ.α.

 

Οι συνθέσεις πρέπει να είναι ομαδικές, δηλαδή να παίρνουν μέρος τουλάχιστον 3 άτομα και μπορούν να χρησιμοποιούν οποιοδήποτε είδος /στυλ/φόρμα χορού και μουσικής. Στην τελική παράσταση μπορεί να χρησιμοποιηθεί κείμενο (λόγος), εικόνα (φωτογραφία ή βίντεο), μουσική, τραγούδι, σκηνικά, κοστούμια.

 

Η διάρκεια κάθε χορογραφικής σύνθεσης ορίζεται από 3 έως 10 λεπτά.

Κάθε σχολείο μπορεί να πάρει μέρος με περισσότερες από μία ομάδες αλλά κάθε ομάδα θα παρουσιάσει μια μόνο αυτοτελή σύνθεση-χορογραφία.

 

Το Φεστιβάλ δεν έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα. Θα δοθούν Έπαινοι Συμμετοχής και "Βραβεία-Ειδικές διακρίσεις κοινού" όπου οι συμμετέχοντες θα σχολιάσουν και θα βραβεύσουν τις δημιουργίες ως προς  α) τη σύνθεση (εισαγωγή, μέρη, ανάπτυξη, θέμα, ρυθμός χρήση χώρου/χρόνου, ομαδικότητα), β) την ερμηνεία (εκτέλεση, ψυχική συμμετοχή, τεχνική), γ) πρωτοτυπία, δ) απόδοση θέματος

 

 

 

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΧΟΡΟΥ

με την χορογράφο Αποστολία Παπαδαμάκη

Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ 2010 οι μαθητές πήραν μέρος και σε ένα βιωματικό εργαστήριο χορού με την χορογράφο  Αποστολία Παπαδαμάκη (δημιουργό των τελετών των παραΟλυμπιακών Αγώνων της Αθήνας 2004) και τις χορεύτριες Χαρά Κότσαλη και Μαρκέλλα Μανωλιάδη.

------------------------------------------------------------

Διαδικασία συμμετοχής στο Φεστιβάλ "χόρεψέ το! 2010":

Δήλωση πρόθεσης συμμετοχής: Μέχρι 26 Μαρτίου 2010, στο 2103576046

Υποβολή τελικής αίτησης συμμετοχής: Μέχρι 22 Απριλίου 2010 με έντυπη αίτηση

Κάθε oμάδα σχολείου υποβάλλει ξεχωριστή αίτηση με τα παρακάτω στοιχεία:

  1. Όνομα Ομάδας:

  2. Όνομα σχολείου ή σχολείων σε περίπτωση συνεργασίας:

  3. Αριθμός συμμετεχόντων επί σκηνής (κοριτσιών & αγοριών):

  4. Αριθμός συμμετεχόντων τεχνικών (αν είναι απαραίτητο):

  5. Όνομα υπεύθυνου καθηγητή:

  6. Τίτλος χορογραφίας:

  7. Σύντομη περιγραφή: μέχρι 100 λέξεις

  8. Ονόματα συντελεστών: (χορευτές, χορογράφος, μουσικός κ.λ.π)

Πληρ. Νίκος Γκόβας 2103576046