Ο ΕΙΚΑΣΤΙΚΟΣ ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΣΚΑΛΑΣ ΩΡΩΠΟΥ: Το 2006 ο σπουδαίος δημιουργός με αφορμή την τιμητική ονοματοδοσία του Ημερήσιου Γενικού Λυκείου Σκάλας Ωρωπού «Μίκης Θεοδωράκης», προσέφερε αυτοπροσώπως στο σχολείο τα συγκεκριμένα έργα , τα οποία στο πλαίσιο εικαστικής πρωτοβουλίας της Ομάδας Αισθητικής και Καλλιτεχνικής Αναβάθμισης του σχολείου, εκτίθενται στην έκθεση με θέμα «Οι μουσικοί γαλαξίες μου», αφιερωμένη στην πρώτη επέτειο από την εκδημία του μεγάλου μουσικοσυνθέτη. Τα εικαστικά έργα του αποτυπώνουν αριστουργηματικά την αλληλουχία των μουσικών έργων του, αναδεικνύοντας κατά τον ίδιο τη δημιουργική διαδικασία μέσα από την οποία το ένα έργο «γεννούσε» το άλλο, οδηγώντας εν τέλει στη μουσική πανδαισία που κατέστησε τον καλλιτέχνη παγκόσμιο με βαρύ αποτύπωμά στο χώρο της Τέχνης. Τελικά ο Μίκης Θεοδωράκης πέρα από εξέχων μουσικοσυνθέτης υπήρξε κορυφαία προσωπικότητα, σύμβολο και σημείο αναφοράς με πολυεπίπεδη δράση σε ποικίλα πεδία του δημόσιου βίου. Εξίσου πολυπρισματικά, σαρωτικά και καθηλωτικά υπήρξαν τα ταλέντα του τα οποία ασφαλώς δεν περιορίζονταν στο χώρο της μουσικής.

Συγχαρητήρια στον διευθυντή κ. Γαλανόπουλο Αλέξανδρο και στην ομάδα Αισθητικής και Καλλιτεχνικής Αναβάθμισης του σχολείου.