Μια από τις 190 και πλέον σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αν . Αττικής είναι και το ειδικό Κατάστημα Κράτησης Νέων Αυλώνα [Ε.Κ.Κ.Ν.Α.] με πάνω από 270 μαθητές, όπου η όλη πορεία του δείχνει ότι συντελείται ένα εκπαιδευτικό «θαύμα». Ο Πέτρος Δαμιανός, διευθυντής του σχολείου των Φυλακών, διαμέσου της άοκνης προσπάθειας του για την υπεράσπιση του δικαιώματος των ανηλίκων κρατουμένων στην εκπαίδευση, έχει κατορθώσει να μετατρέψει τον εφιάλτη του εγκλεισμού σε ένα ιδιότυπο πεδίο μετάβασης από το παραβατικό χθες στο φωτεινό αύριο που δεν θα φέρει τα βάρη του παρελθόντος. Ο δάσκαλος στη φυλακή υποκαθιστά την ανάγκη ύπαρξης της πατρικής λειτουργίας. Αγκαλιάζει τα παιδιά και επιβάλλει την τάξη. Είναι παράλληλα μεγαλόθυμος και συγχωρεί, ενώ τείνει το στιβαρό παιδαγωγικό του χέρι για να σηκώσει όρθιους όσους τον έχουν ανάγκη. Στο πλαίσιο αυτής της προσπάθειας την Παρασκευή 16/09 και ώρα 20:00 , στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος στο πλαίσιο των προβολών του Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας προβλήθηκε η ταινία μικρού μήκους ‘Αντιγόνη του Σοφοκλή’ , σε σκηνοθεσία Εύας Νάθενα, μουσική Νίκου Καραδοσίδη και παραγωγή Κώστα Λαμπρόπουλου, με σκηνικό την ίδια τη φυλακή του Ειδικού Καταστήματος Κράτησης Νέων Αυλώνα [Ε.Κ.Κ.Ν.Α.], και πρωταγωνιστές τους μαθητές των σχολείων, ενώ την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία της η Αυτής Εξοχότης Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας κ. Αικατερίνη Σακελλαροπούλου. Όπως στην τραγωδία ο ήρωας περνά δια πυρός και σιδήρου, προκειμένου να οδηγηθεί στην κάθαρση και την ανακούφιση των παθών του, έτσι και ο ανήλικος κρατούμενος υφίσταται τη δοκιμασία του σωφρονισμού, ώστε να αποδοθεί ελεύθερος και όρθιος στην κοινωνία, απαλλαγμένος από τα άχθη που τον οδήγησαν στη φυλακή. Το παράδειγμα των φυλακών Αυλώνα πρέπει να λειτουργήσει ως φάρος για το σύνολο των καταστημάτων κράτησης της χώρας. Για να αποδώσει ωστόσο καρπούς η προσπάθεια που γίνεται στη φυλακή, η κοινωνία πρέπει να δώσει στα παιδιά αυτά τη δύναμη να σταθούν στα πόδια τους. Να τους προσφέρει την αγάπη που ποτέ δεν εισέπραξαν και να συνδράμει στη δημιουργία ενός καλύτερου μέλλοντος τόσο για τα ίδια όσο και για το σύνολο που θα κληθεί να τα δεχθεί στους κόλπους του. Πρόκειται για μια συμμαχία με στόχο την επίτευξη του Καλού.(ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΝ. ΑΤΤΙΚΗΣ).