Σε ιδιαίτερα ζεστό  κλίμα έλαβε χώρα την Πέμπτη 19 Ιανουαρίου η  τελετή  κοπής της πρωτοχρονιάτικης πίτας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής, με την ευλογία του Σεβασμιοτάτου  Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ.κ. Νικολάου. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους κατόπιν πρόσκλησης του Διευθυντού κ. Μαρίνου Ανδρέα ο Περιφερειακός Διευθυντής  Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής κ. Κόσυβας Γεώργιος,  ο Προϊστάμενος του Τμήματος Πληροφορικής Δ΄ Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής κ. Κακαριάρης Χρυσόστομος, ο Αντιπεριφερειάρχης Παιδείας της Περιφέρειας Αττικής κ. Αλεξανδράτος Χαράλαμπος, ο Διευθυντής της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής κ. Παπαχρήστος Κωνσταντίνος, ο Δήμαρχος Γέρακα κ. Ζούτσος Αθανάσιος, ο Πρόεδρος Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Γέρακα κ. Λιακόπουλος Γεώργιος, ο Αναπληρωτής του Δημάρχου Παιανίας και Αντιδήμαρχος Οικονομικών και Τμήματος Προγραμματισμού και Ανάπτυξης κ. Δάβαρης Γεώργιος, ο Αντιδήμαρχος Παιδείας, Κοινωνικής Προστασίας και Πολιτισμού του Δήμου Κρωπίας κ. Κόλλιας Σπυρίδων και ο Δήμαρχος του Δήμου Σαρωνικού κ. Φιλίππου Πέτρος. Στην εκδήλωση παρέστησαν επίσης διευθυντές σχολικών μονάδων αρμοδιότητας της Διεύθυνσης, οι Προϊστάμενοι των τμημάτων της υπηρεσίας, διοικητικοί υπάλληλοι και εκπαιδευτικοί που υπηρετούν με διάθεση ή απόσπαση.