Ο Διευθυντής της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αν. Αττικής, κ. Ανδρέας Μαρίνος, παρευρέθη στην τελετή ένταξης του Δήμου Παλλήνης στο Παγκόσμιο Δίκτυο της UNESCO για τις «Πόλεις που μαθαίνουν» που  πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2023,  στο Δημαρχείο Παλλήνης, παρουσία της Προέδρου της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής για την UNESCO, κας  Αικατερίνης  Τζιτζικώστα  και του Δημάρχου Παλλήνης, κ. Θανάση Ζούτσου.

Στην  εκδήλωση παρευρέθηκαν  Διευθυντές και εκπαιδευτικοί σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του  Δήμου Παλλήνης.

Χαιρετισμό απηύθυνε με μαγνητοσκοπημένο μήνυμα ο Διευθυντής του Ινστιτούτου Δια Βίου Μάθησης της UNESCO (UIL), κ. Borhene Chakroun.

Η Εθνική Συντονίστρια του Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων UNESCO ASPnet, κα Βέρα Δήλαρη συμμετείχε επίσης  στην εκδήλωση.

O Δήμαρχος Παλλήνης, κ. Θανάσης Ζούτσος τόνισε ότιτέτοια Δίκτυα προωθούν τη Δια Βίου Μάθηση, τη συμμετοχή σε Πολιτιστικές και Περιβαλλοντικές Δράσεις, τις ίσες ευκαιρίες προς όλους τους κατοίκους και την εξωστρέφεια των σχολείων. Το ίδιο υπογράμμισε η Αντιδήμαρχος Περιβαλλοντικής Πολιτικής, κα Πόπη Ζινέλη.