ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟΝ 40ο ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Το Σάββατο 11/11/23 μία ομάδα μαθητών και μαθητριών του Γυμνασίου μας πήρε μέρος στο Πρόγραμμα Εθελοντισμού του 40ου  Μαραθώνιου της Αθήνας με τη συνοδεία και την καθοδήγηση των υπεύθυνων καθηγητριών, κ.Βενιζέλου Αικ., κ.Κουλουψούζη Β. και κ. Χρονοπούλου Σ. και έγιναν όλοι κομμάτι της μεγάλης γιορτής!

Ο εθελοντισμός αποτελεί ίσως το σημαντικότερο παράγοντα επιτυχίας του Μαραθωνίου και τα στελέχη του κερδίζουν τον σεβασμό και την αναγνώριση από τους διοργανωτές και τους συμμετέχοντες δρομείς. Η ανιδιοτελής αφοσίωση και οι πολύτιμες υπηρεσίες τους συμβάλλουν στην σωστή διεξαγωγή της διοργάνωσης και στην παροχή υψηλής ποιότητας υπηρεσιών.

Οι δικοί μας μικροί εθελοντές ευαισθητοποιήθηκαν και μοίρασαν απλόχερα το χαμόγελο, την αγάπη και την προθυμία τους κατά την διάρκεια του αγώνα δρόμου των 10 χλμ., απασχολούμενοι με υπευθυνότητα και αμείωτη ενέργεια στον τομέα της διαχείρισης του ρουχισμού των δρομέων. Έζησαν μια μοναδική εμπειρία προσφοράς και αλληλεγγύης!

Όλοι οι άνθρωποι μπορούν να προσφέρουν όταν το θέλουν πραγματικά!