Παρουσία των Υφυπουργών Παιδείας κ. Άγγελου Συρίγου και Τουρισμού κ. Σοφίας Ζαχαράκη, του Δημάρχου Ραφήνας κ. Ευαγγέλου Μπουρνούς, των Αντιδημάρχων Μπουράνη Αριστείδη και Κάρλου Σπύρου του Ειδικού Συμβούλου του Υπουργού Παιδείας κ. Παπακωνσταντίνου Απόστολου, της κ. Μόνικας Λάππα υπεύθυνης προγραμμάτων Υπ. Παιδέιας στις 14-11-2022 μαθητές του 3ου Γυμνασίου Κορωπίου έγιναν μικροί επιστήμονες του περιβάλλοντος, συμμετέχοντας, στο πλαίσιο της πανευρωπαϊκής καμπάνιας Plastic Pirates – Go Europe!, στην καμπάνια, για τη χώρα μας, των Plastic Pirates Hellas (την καμπάνια συντονίζει το Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών, με συντονιστή τον κ. Σαραντάκο Κωνσταντίνο, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων και του Υπουργείου Παιδείας. Η συγκεκριμένη δραστηριότητα περιλαμβάνει συλλογή δειγμάτων πλαστικών και γενικότερα απορριμμάτων από το νερό και την κοίτη, στο υδατόρεμα στο Ντράφι της Πεντέλης, καταγραφή σχετικών αποτελεσμάτων, φωτογραφική τεκμηρίωση και στη συνέχεια μεταφόρτωση σε ειδική διαδικτυακή πλατφόρμα, με τελικό στάδιο την απεικόνισή τους σε έναν πανευρωπαϊκό διαδικτυακό χάρτη, ως νέα σημεία δειγματοληψιών, προς αξιοποίηση από την ερευνητική κοινότητα. Το 3ο Γυμνάσιο Κορωπίου είναι το πρώτο σχολείο στην Ελληνική επικράτεια που εγκαινιάζει αυτή την πρωτοβουλία! Πολλά συγχαρητήρια στην Διευθύντρια του σχολείου κ. Ελισσάβετ Μερκούρη, καθώς και στους μικρούς μαθητές, για την συμμετοχή τους σε ένα πρόγραμμα με στόχο την ευαισθητοποίηση των παιδιών και την καλλιέργεια περιβαλλοντικής συνείδησης, αλλά και την ώσμωση με ποικίλους επιστημονικούς κλάδους και την εισαγωγή στον κόσμο της έρευνας, που εν τέλει αποσκοπούν στην καλλιέργεια υπεύθυνων και ενεργών πολιτών. Ευχόμαστε και άλλα σχολεία να ακολουθήσουν αυτή την ιδιαίτερα σημαντική προσπάθεια καλλιέργειας περιβαλλοντικής συνείδησης στους νέους του σήμερα-ενεργούς πολίτες του αύριο, με στόχο μια καλύτερη ποιότητα ζωής για όλους!