Το Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2023, στο Αμφιθέατρο του Συγκροτήματος των ΕΠΑ.Λ. Αγίας Παρασκευής, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία εκδήλωση για την παρουσίαση δράσεων που αφορούσαν την ανάδειξη της Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς. Την εκδήλωση οργάνωσε το Τοπικό Δίκτυο Σχολικών Μονάδων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας και της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αν. Αττικής  «ΣΗμερινός ΜΑθητής – Αυριανός Ενεργός Πολίτης του Κόσμου (ΣΗ.ΜΑ.-Α.Ε.Π.)» Χαιρετισμό απηύθυνε η Υφυπουργός Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού κα Μιχαηλίδου, ενώ παραβρέθηκαν ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευση Αττικής κ. Ψαχούλας (πρόεδρος του Δικτύου) και ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής κ. Μαρίνος, οι οποίοι με τη σειρά τους απηυθύναν χαιρετισμό.

Η εκδήλωση αποτέλεσε ένα μωσαϊκό δράσεων των σχολείων και ομιλιών από ειδικούς με ποικίλα ζητήματα Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς (παραδόσεις, χοροί, γαστρονομία, γλώσσα, ναυτοσύνη, μετάξια, αγγειοπλαστική, ξερολιθιά κα).

Θερμές ευχαριστίες στα ΕΠΑ.Λ. Αγ. Παρασκευής  για τη φιλοξενία και τη διοργάνωση.