Η εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας, πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Δικτύου “ΣΗ.ΜΑ. -Α.Ε.Π. Σημερινός Μαθητής – Αυριανός Ενεργός Πολίτης” από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αν. Αττικής την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2023 στο φιλόξενο αμφιθέατρο των ΕΠΑΛ Αγ. Παρασκευής.

Η Υφυπουργός Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού κα Δόμνα Μιχαηλίδου, απεύθυνε χαιρετισμό, ο οποίος διαβάστηκε μέσω του μέλους της συντονιστικής επιτροπής του Δικτύου, κας Τόνιας Παπατριανταφύλλου.

Οι ομιλίες ειδικών αλλά και ατόμων ΑΜΕΑ, όπως και οι παρουσιάσεις των δράσεων των σχολείων με έμφαση τη συμπερίληψη και την ενσυναίσθηση, συνέβαλαν στην κατανόηση σε θέματα αναπηρίας, αλλά και στα δικαιώματα και τις δυνατότητες ατόμων ΑΜΕΑ.

Από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αν. Αττικής συμμετείχαν με παρουσιάσεις το 1ο Γυμνάσιο Ραφήνας, το 1ο Γυμνάσιο Βούλας, το 7ο ΓΕΛ Αχαρνών και το 8o Γυμνάσιο Αχαρνών.

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες για τις ποιοτικές δράσεις τους και πολλές ευχαριστίες στους διοργανωτές!